Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek
aktualizováno: 15.06.2009 20:36:07

Jorkšírský Teriér

Tipy‚ rady

Tuto rubriku jsem zařadila na stránky pro všechny začínající milovníky yorkšírských teriérů. Najdete zde ve zkratce různé tipy, rady a zkušenosti……

 

  1. Nejdříve si rozmyslete důvody proč chcete chovat YT. Je to náročné plemeno pro údržbu srsti, musíte ji věnovat náležitou péči. Doporučuji si přečíst, alespoň charakteristiku plemene.
  2. Už jste si jistí? Nyní je tu rozhodnutí zda pejska s PP nebo bez PP, názory se hodně liší. Pokud si nemůžete dovolit pejska s PP, doporučila bych Vám, abyste si štěňátko vybrali u známých, přátel…., od kterých budete mít jistotu, že štěňátko bude zdravé a vyroste z něj skutečný YT. Ale pokud jste se rozhodli pro pejska s PP, z důvodů: mazlení, chov, výstavy…, tak si můžete vybrat z několika CHS, které Vám pomohou, poradí vybrat si pejska dle Vašich představ. Přesto nejdůležitější je nic neuspěchat, pejska si dobře prohlédnout, jet na více návštěv ať víte v jakém prostředí štěňátko vyrůstalo. Jestli budete mít jakékoliv pochybnosti, špatné tušení a pocit, radím Vám podívejte se po jiném pejskovi. Pejska budete mít dlouhou dobu a dávat ho později do útulku, po známých, to si pejsek nezaslouží, VY JSTE SI HO VYBRALI.
  3. Před tím než si pojedete pro pejska, měli byste mu domov přizpůsobit jeho potřebám. Tzn. koupit mu výbavu: misku na vodu a granule, pelíšek, několik hraček ( míček, něco na kousání, později oceníteJ), šampon pro štěňata, kartáč na česání, hřebínek na čištění kolem očí, vodičku na oči, kšírky ( s nimi mám tu nejlepší zkušenost, neškrtí pejska kolem krku, můžete ho snadno zvednout před nebezpečím), vodítko, můžete vyřadit i nějaký ručník nebo deku po koupání, časem po přezubení doporučuji pastu na zuby Orozyme, přepravku pro pejska, různé přípravky na odstranění nehod( loužičky, hromádky, zvratky)taška a mnoho dalších to už záleží na Vás….
  4. Máme celou výbavu pro pejska, byt přizpůsobený, pozor na různé překážky, které by mu mohli ublížit, ale i Vám. Sice to bude prozatím drobeček, ale tento drobeček bude mít zvědavé zoubky. Nejvhodnější doba pro převzetí jorkšírka je po 7 týdnech jeho života, bude zvyklý na pevnou stravu a nebude závislý na matce. U chovatelů nezapomeňte sepsat smlouvu, bez smlouvy neodcházejte bude to chránit Vás i chovatele. Určitě by Vám chovatel měl dát očkovací průkaz a seznámit Vás s dalším očkováním a odčervením. V době kdy  nebude pejsek celkově očkovaný, dávejte pozor na neznámé pejsky, špinavé parky, aby pejsek neonemocněl nebude ještě dostatečně chráněný. Také správný chovatel by Vám měl zajistit chovatelský servis a dát  krmivo, na které je pejsek zvyklý, aby jeho přechod nebyl tak stresující. Pro pejska si připravte deku, do kterého ho schováte při převozu. Bude zvyklý na teplo od maminky.
  5. První noc se nejspíš nevyspíte, bude se mu stýskat, tady je jen na Vás jestli mu dovolíte spát u Vás nebo v pelíšku. U nás je to tak, že Cherinka první noc probrečela a druhý den jsme to už nevydrželi a vzali si jí do postele a od té doby spinká s námi.
  6. Další zásadou je určitě dodržovat očkovací plán a snažte se pejska do 3-4 měsíců nekoupat, aby nenastydl, ale v nutném případě vykoupat, dávat pozor na čumáček a ouška, aby se do nich nedostala voda a po koupeli vyfénovat. První stříhání doporučuji v teplých měsících a kolem 5. měsíce věku pejska, zatím můžete jen chodit na stříhání kolem tlapiček, zadečku. Chovatel by Vás měl seznámit i s podlepování oušek, pokud teda budete chtít, aby ouška stála. My máme dobrou zkušenost s vystřihování chloupků a holení oušek do jejich půlky, aby byla lehčí. Dávali jsme i kalcium. Pokud se pejskovi ouška nebudou sami stavět doporučuji je podlepovat, v lékárně můžete zakoupit náplast Omnifilm, ale i jiné. Pásku nalepíte na vnitřní ouško a podle tvaru ouška vystříháte, tím vznikne podlepení. Ouška můžete nechat podlepený zhruba 4 dny a pak náplast sundat nechat pár hodin ouška vyvětrat a zase podlepit. Nelekněte se až bude pejsek přezubovat, že mohou ouška spadnout, to je v důsledku toho, že vitamíny a minerály se dostávají do zubů, proto kalcium. Musíte počítat také s tím, že jorkšíři trpí na první zoubky, tím mám na mysli, že musíte kontrolovat, jestli se druhé zoubky neprořezávají nad mléčnými. V tomto případě nechte zuby vytrhat veterinářem.
  7. Mojí další zkušeností je co nenaučíte pejska ihned těžko naučíte později. Tím mám na mysli, každodenní česání ( můžete česat pejska na podložce na stole…) základní poslušnost učit od prvního dne ve formě hry a hlavně hodně chválit.
  8. A jak je to s čůráním. U Cherinky jsem zkoušela ji učit na záchod, na plínky, ale bohužel to se mi nepovedlo. Takže toto jsme vzdali a chodíme ven, takže my doporučujeme chodit každý 2 hodiny ven a intervaly prodlužovat, můžete pejska naučit na povel čůrej, jak je to u nás. A do začátku pejska odměňovat, aby věděl, že to dělá správně a opět hodně chválit.
  9. Další důležitou zásadou je pejska seznámit s okolím, s ruchem velkoměsta, naučit ho reagovat na jiná zvířata, děti, aby se jich později nebál a nebyl agresivní. Já jsem ze začátku nosila Cherinku v tašce a ona se dívala  na okolí v bezpečí a později jsme přešly na procházky na vodítku, myslím tím, v ruchu města. Jinak na procházky můžete chodit bez tašky.

 

 

Tolik několik rad. Dalo by se toho napsat hodně, ale asi by se to sem všechno nevešlo. Pokud máte dotazy nebo tipy můžete mi je napsat na e-mail. Budu za ně rádaJ

                                                                                                                                                                      

TOPlist